Chinchilla Real — перша торгова марка, що займається вирощуванням шиншил в Україні

Вироби з хутра шиншил подекуди сягають десятків тисяч доларів. Хто був в Об'єднаних Арабських Еміратах спостерігали картину, коли в салоні хутра продавці спілкуються англійською та російською, адже ні для кого не секрет, що переважна більшість покупців хутра — росіяни, вихідці із країн СНД. Вони витрачають чималі гроші на вишукану шубу чи напівшубу, — часто-густо купуючи, перш за все, бренд.

— В Україні його імідж має формуватися виключно на якості хутра та дизайну виробу, — говорить представник компанії Chinchilla Real в Україні Григорій Стахів. — Це, на мою думку, найбільша мета, що стоїть перед нашою компанією. Ми зацікавлені в тому, щоб в Україні зростала кількість шиншилових та хутрових ферм, що дасть можливість організувати своє пошиття та збільшити кількість хутрової сировини, адже треба розуміти те, що великі компанії-виробники хутрових виробів цікавить обсяг у десятки тисяч.

На хутро яких тварин найбільший попит?

— Мабуть, на норку — 60 відсотків від усього продажу хутра. Але вона харчується рибою, тому утримувати її надто дорого. Значно вигідніше вирощувати шиншил. У нашому господарстві майже 300 тварин. За українськими стандартами, це немало. У Європі середньостатистична ферма нараховує дві-чотири тисячі.

Наскільки вигідно займатися шиншиловодством?

— Шиншила — всеїдна тваринка, раціон якої складається із сухої трави, зелені, гілочок дерев, зерна кукурудзи, ячменю, пшениці, вівса. Затрати на її утримання невисокі — від 9 до 16 гривень на місяць на дорослу особу, в залежності від їхньої кількості. На шубу йде від 70 до 150 шкурок маленьких тварин, а кінцева ціна виробу — від 60 тисяч гривень і навіть до 100 тисяч доларів.

Які найбільші проблеми виникали?

— В Україні мало професійних ветеринарів. Іноді вони не можуть дослідити виникнення хвороб. На моє переконання, сильна ветеринарна база дає можливість покращити якість племінного поголів'я, його репродуктивність. Безумовно, виграє саме той шиншиловод, у якого найкраще племінне поголів'я. Тому кожен фермер-шиншиловод самостійно вивчає недуги та проблеми тварин. Шиншилова сім'я складається із чотирьох самок та самця. Для здорових нащадків важливо, аби не було кровозмішання до четвертого коліна. Селекційна робота вимагає співпраці між фермерськими господарствами — обмін самцями для спарювання. Бо їздити за кордон за різними видами шиншил — велика морока. Аби привезти декілька тваринок, треба зібрати купу документів, дозволів і висновків.

Із чим не можуть впоратися українські шиншиловоди?

— Особливу увагу слід надавати вичинці. Нею можна виправити якісь природні чи технологічні недоліки хутра. Водночас можна зіпсувати абсолютно бездоганну шкурку із хорошим контрастом і густим ворсом. Щоб пошити справжню ексклюзивну, вишукану річ, потрібно використовувати сировину шкурки найвищої якості. Там має бути яскравий контраст, однакова висота ворса, максимальна густота та щільність, гарна еластичність. Це дає гарантію, що шуба за деякий час не полізе, не облисіє, не порветься. Якщо плануємо продавати шкурки за кордон, вичиняємо їх у Польщі. В Україні знайшли лише одного фахівця, але він не встигає за нашими обсягами.

Яким чином вам вдається створити сприятливі умови для утримання шиншил?

— У технології вирощування шиншил не має нічого складного. Це доволі простий та зрозумілий процес, що потребує чіткого дотримання умов утримання тваринок. У недосвідчених фермерів на початках гине до 20 відсотків молодняка. Вартість шиншили залежить від кольору та статі. Самки — дорожчі. Традиційні шиншили сірого кольору. Однак на фермах плекають також білих, їх закуповують грецькі та італійські компанії. Бежеві та чорні — популярні в Росії. Досить рідко розводять біло-рожевих та з фіолетовим відтінком. Ферму можна розташувати на 50 квадратних метрах. Одна породиста сім'я шиншил коштує від семи тисяч гривень. Не раджу починати з дуже великої кількості тварин. Спочатку варто навчитися доглядати за ними. Хутро купують переважно для VIP-клієнтів дизайнери, модельєри, які їх обслуговують, самі шукають шиншиловодів або через представників на хутрових аукціонах. Тому витрачатись на рекламу не потрібно.

У сім'ї шиншил чотири самки

— самка має до трьох окотів на рік

— період вагітності становить 110-117 днів

— в окоті від одного до шести малюків

— самка в середньому дає два-три окоти на рік

— стандартна сім'я: чотири самки — один самець


Юрій БЕРДЕЙ
Джерело: "Газета по-українськи" №1593 за 07.06.2013. Рубрика Гроші